A Yellowstone Nemzeti Park a vilg legrgibb nemzeti parkja. A 8980 ngyzetkilomteren elterl park az Amerikai Egyeslt llamokban van, Wyoming, Montana s Idaho llamok terletn. Hres gejzrjeirl, hforrsairl s a park terletn tallhat egyb geotermikus jelensgekrl. Grizzly medvk, farkasok, szabad blnycsordk s jvorszarvasok is lakjk. A Nagy Yellowstone korendszer kzponti rsze, a Fld legnagyobb rintetlen korendszereinek egyike. A parkban tallhat a vilg egyik legismertebb gejzrje, az Old Faithful gejzr.
Yellowstone jval a trtnelmi idk eltt hatalmas vulknkitrs helyszne volt, amelynek sorn risi mennyisg hamu tertette be a Kzpnyugat-Egyeslt llamok nagy rszt, Mexik szaki rszt s a csendes-ceni partvidk egy rszt. A kitrs mellett eltrpl a St. Helens 1980-as kitrse: az egykori hatalmas magmakamra 85-szr 45 kilomteres kaldert hagyott maga utn. Yellowstone-ban az utbbi 2,1 milli vben hrom nagy kitrs volt, a legutbbi 640 000 vvel ezeltt. Ezen idszakon bell ezek a Fld legnagyobb kitrsei voltak, amelyek klmavltozsokhoz is vezettek. (Lsd mg: Szupervulkn).
A park a Yellowstone folyrl kapta a nevt. Eredetileg francia vadszok neveztk el "Roche Jaune"-nak (valsznleg a Hidatsa nyelv "Mi tsi a-da-zi" nvbl), a ksbb iderkez angol nyelvet beszl trapperek pedig ezt "yellow stone"-ra fordtottk ("srga k"). Kzkelet, hogy a folyt a Yellowstone-i Grand Canyon srga sziklirl neveztk el, de az indin nv inkbb a mai Billings (Montana) kzelben lthat srgs meredlyeket jellhette eredetileg.
|