A 19–20. szzad forduljn jelents volt az eurpai bevndorls, ami biztostotta a gyors gazdasgi fejlds ltal megkvnt munkaert. A 20. szzad elejre az USA felsorakozott a vilg nagy ipari hatalmai kz. Az els vilghbor idejn az USA az Antant-hatalmakkal szimpatizlt, az amerikai kzvlemny azonban sokig idegenkedett attl, hogy beavatkozzanak az eurpai hatalmak gyeibe, amikor azonban 1917-ben Nmetorszg meghirdette a korltlan tengeralattjr hbort Nagy-Britannia ellen, az USA belpett a hborba, melyet 1918-ban meg is nyertek.
Az ezt kvet vek vek gyors gazdasgi fellendlst nagy gazdasgi vilgvlsg szaktotta meg. A vlsgbl val kilbalsra Franklin Delano Roosevelt elnk meghirdette a New Deal-nek („j irny”) nevezett politikt, mely szerint recesszis idszakban az llamnak kell beruhzsokkal segteni a gazdasgot.
Az Egyeslt llamok a msodik vilghborban sem lpett be a kezdetn, de a klcsnbrleti trvny alapjn utnptlssal s hadianyaggal segtette Nagy-Britannit, Knt s a Szovjetunit. Az amerikai kzvlemnyre drmai hatst gyakorolt azonban a Pearl Harbor elleni vratlan japn tmads s a kvetkez nap 1941. december 9-n az USA hadba lpett a tengelyhatalmak ellen. A II. vilghbor 1945-s szvetsges gyzelmben Egyeslt llamok roppant gazdasgi erejnek fontos szerepe volt. A hborban meggyenglt Nagy-Britannia helybe Amerika lpett, s az vlt a kapitalista vilg vezet hatalmv. |