|
A nemzetkzi biztonsgrt felels megbzott amerikai llamtitkr nem rt egyet azzal, hogy az amerikai raktapajzs kiplsvel tkzzna alakulna ki a kelet-kzp-eurpai rgiban. John C. Rood errl Budapesten beszlt cstrtkn az MTI krdsre, azt kveten, hogy a magyar fvrosban trgyalt orosz partnervel.

Nem rtek egyet azzal az llsponttal, hogy tkzzna alakulna ki Kelet-Kzp-Eurpban a raktapajzs kiptsvel. Az amerikai raktarendszer az Egyeslt llamokat s szvetsgeseit vdi majd a kzel-keleti fenyegetettsg ellen - hangslyozta az MTI krdsre a fegyverzetellenrzsrt s a nemzetkzi biztonsgrt felels amerikai megbzott llamtitkr.
John C. Rood hangslyozta: az elmlt vekben ntt a raktaereje szak-Korenak s Irnnak is, ez pedig valdi s nvekv fenyegetst jelent. A cstrtki budapesti trgyalson is komoly prbeszd folyt a fenyegetettsg mrtkrl, az Egyeslt llamok megosztotta az orosz fllel Irnnal kapcsolatos hrszerzsi adatait - tette hozz az llamtitkr.
Az amerikai kpvisel a sajtrtekezleten kiemelte: a raktavdelmi rendszer nem fenyegeti Oroszorszgot, nem ellene irnyul. A mostani trgyalssorozatban annyi eredmnyt mr sikerlt elrni, hogy Oroszorszg tiszteletben tartja az amerikai llspontot, az USA pedig olyan adatokat is megoszt az amerikaiakkal, amiket korbban csak a NATO-szvetsgeseknek adott t - hangslyozta.
Az amerikai kongresszus cstrtki - raktapajzzsal kapcsolatos - dntsvel kapcsolatban az llamtitkr elmondta: nagyon rl annak, hogy a trvnyhozs alshza pluszpnzt szavazott meg a raktavdelmi rendszerre, gy menetrend szerint folytatdhat a projekt, ha sikerl megllapodni a csehekkel s a lengyelekkel.
John C. Rood azzal kapcsolatban, hogy Oroszorszg a hten felfggesztette az gynevezett CFE-megllapods vgrehajtst, kiemelte: az Egyeslt llamok szmra nagyon kibrndt, hogy Oroszorszg sznetelteti az eurpai hagyomnyos fegyverek s haderk korltozsrl szl szerzdsben foglaltak teljestst.
Krdsre vlaszolva az llamtitkr elmondta: Budapestet kedvez elhelyezkedse, mindkt fl szmra knny megkzelthetsge miatt vlasztottk a trgyalsok helysznl. Hozztette: a raktavdelmi rendszer megvalstsrl pnteken trgyal Prgban, s remli, hogy a cseh mellett az j lengyel kormnnyal is eredmnyes lesz az egyttmkds.
Az llamtitkr a sajtkonferencit kveten a magyar Klgyminisztriumban trgyalt; a klgyi szviv kzlse szerint mindssze bemutatkoz ltogatsrl volt sz.
A cstrtki magas szint trgyalson az amerikai delegcit John C. Rood vezette. Az orosz delegci ln Szergej Kiszljak klgyminiszter-helyettes lt.
Washington mr korbban kzlte: Budapestet az Egyeslt llamok javasolta a tallkoz helysznl. Washington a knyelmes megkzelthetsg s az elfogadhat logisztikai httr alapjn vlasztotta a magyar fvrost.
Orosz kzls szerint a felek eredetileg november 26-27-n Washingtonban szndkoztak egyeztetni, de a fordul elmaradt, mivel az amerikai fl nagy ksssel kldte meg rsos javaslatt.
George W. Bush amerikai s Vlagyimir Putyin orosz elnk jlius 2-n Kennebunkportban megtartott tallkozja ta a budapesti lesz a magas szint politikai szakrti csoportok negyedik tallkozja. Jlius 30-n Washingtonban, szeptember 10-n Prizsban, oktber 10-n Moszkvban tallkoztak a felek.
Az Egyeslt llamok janurban jelentette be: elfog raktkat tervez telepteni Lengyelorszgba s egy radart Csehorszgba annak a pajzsnak a rszeknt, amely Washington szerint megvden Eurpt olyan "lator llamokkal" szemben, mint Irn vagy szak-Korea. Oroszorszg viszont a hideghbor fel trtn visszalpsknt rtkeli a tervet. Moszkvai gy ltja: a pajzs az orosz raktarendszer ellen irnyul, Oroszorszg meggyngtst szolglja, fenyegets az orosz nemzetbiztonsgra nzve.
Cstrtki dntsvel a washingtoni kpviselhz feltteleket szabott az amerikai raktavdelmi rendszer tervezett eurpai teleptshez az iraki s afganisztni hbor finanszrozsrl szl trvnytervezetben.
A kongresszus alshza ltal 370 igen s 49 nem szavazattal szerdn elfogadott tervezet egyebek kztt elrja: a telepts megkezdse eltt szksg van Lengyelorszg s Csehorszg "vgs jvhagysra". A tervezet szerint - amelyet vrhatan a szentus is elfogad - a raktapajzs mindaddig nem finanszrozhat, amg a vdelmi miniszter a kongresszus eltt nem igazolja, hogy a rendszer valban mkdkpes. A kpviselhz egy fggetlen hatstanulmny, valamint az azzal szembeni alternatv tervek ksztst is elrta.
Ez az amerikai rendszer azonban nem lenne kpes lefedni a NATO sszes eurpai tagllamt. Az amerikai tervekkel prhuzamosan egy NATO-tanulmny is arra a kvetkeztetsre jutott 2006 tavaszn, hogy valban fennll a nagy hattvolsg raktkkal vgrehajtott tmads veszlye, s hogy technikailag megvalsthat lenne az ennek kivdsre szolgl rendszer kiptse.
A vdelmi szvetsg tavaly novemberi rigai cscstallkozjn gy hatrozott, hogy a tagllamok folytassk az egyeztetst egy ilyen raktavdelmi rendszer kiptsrl.
| |
|
|
|